Moodul V: Kõigepealt makske endale

Eelmises Moodulis, Moodul IV, rääkisime sellest, kuidas kuidas koostada endale eelarve ning milleks see hea on. Kui Teil jäi eelmine moodul vahele, siis soovitame sellega tutvuda, kuna eelarve koostamise oskus ja tahe on säästmise juures ühed olulisemad.

Nagu põgusalt mainitud varasemates Moodulites, siis kõigepealt tuleks maksta iseendale ja siis alles tesitele. Mida selline lause sisuliselt tähendab?

Loomulikult tuleb kõigepealt tasuda vältimatud arved nagu näiteks eluasemega seotud kulud ja toit, liisingud ning laenumaksed. Kuid seejärel tuleks nö “oma osa” kõrvale panna ja mitte jätta võimalust ootamatuteks väljaminekuteks, mis tihtipeale ei ole kaalutletud ja võivad toimuda impulsiivselt. Endale eelnevalt maksmine ei jätagi aga teie pangakontole selleks väga palju võimalusi.

 Kui saate sellise mõttelaadiga sõbraks ja hakkate seda järgima, siis märkate peagi, et see tõesti toimib hästi ning suurenevad säästud tekitavad lisamotivatsiooni olla veel usinam säästja.

Järgnevaks sammuks võiks olla säästude suurendamine aja jooksul. Mõistame, et teatud sissetuleku juures ei pruugi ka kõige suurema tahtmise, eelarve koostamise ja kulude jälgimise juures olla võimalik suurel määral säästa. Sellest ei tasu pead norgu lasta ja siht võib silme ees olla sellegipoolest. Sellisel juhul soovitame säästa, kui selleks avaneb võimalus ning ajas võite vastavalt võimalustele oma järk-järgult säästetud summasid tõsta.

On palju näiteid inimestest, kes ka kesiste sissetulekute kiuste jõudsid väga distsiplineeritult kulutusi tehes heale majanduslikule järjele.

Kui tunnete, et meie moodulõppest on teile kasu, siis soovitame tutvuda kogu meie koduleheküljega, kuna meie eesmärgiks on jagada pidevalt oma lugejatega häid nippe säästmise ja kulude kokkuhoidmise teemal , kuid ka finantsteemadega laiemalt.

Scroll to top