Moodul II: Veenduge, et teie säästmiseesmärgid oleksid nutikad

Eelmises moodulis rääkisime sellest, kuidas tuleks seada endale eesmärgid ning olla täpselt teadlik, mille jaoks te raha säästa tahad. Siin on link eelmisele moodulile, juhul kui tahate sellega uuesti tutvuda või on eelmine moodul sootuks vahele jäänud – Moodul 1

Kui olete unistuste etapist üle saanud oleks järgmiseks sammuks eesmärkide konkreetsemaks mõtlemine. Need peaksid olema konkreetsed, mõõdetavad, saavutatavad, realistlikud ja jälgitavad. Hinnake iga eesmärgi jaoks, kui palju tuleks iga kuu säästa ja kui palju aega võiks sellises tempos kuluda eesmärgini jõudmiseks. Jääge selle kõige juures realistlikuks, sest liiga kõrgeks seatud eesmärgid võivad tihti kaasa tuua langusfaasi, mille jooksul teil võib tekkida soov alla anda ja loobuda kogu ettevõtmisest.

Järgnevalt oleme koostanud juhendi lihtsatest sammudest, mida jälgides on võimalik jõuda eesmärkideni:

  1. Valige konkreetne säästueesmärk, pange see kirja paberile või Excelisse. Kui see on teile jõukohane, siis soovitame koostada Excelisse ka kogu pere eelarve, kuna kulusid dokumenteerides ja nende üle juureldes on võimalik jõuda mõistmiseni, milline neist oli otstarbekas ja millist oleks saanud vältida. Tulevikus võib sellest olla abi impulsiivsete kulutuste tegemisel.
  2. Looge säästmiseks ajaline skaala, st kui palju tuleks säästa iga kuu.
  3. Arvestaga ka sellega, et kõik kuud on erinevad ja mõni kuu saab säästa rohkem, mõni kuu vähem. Püüdke olla võimalikult täpne ja võtte arvesse suuremaid väljaminekuid nagu sünnipäevad, jõulud jne. Nii saate võimalikult täpse summa, mida säästa iga kuu.
  4. Summa, mida soovite iga kuu säästa, tuleks kanda säästukontole iga kuu alguses. Kui omate mõttelaadi, et kuu lõpus kannate säästukontole raha, mis jääb kuueelarvest üle, siis võime teile garanteerida, et kuu jooksul leiate 100 erinevat kohta, kuhu raha ära kulutada. Säästa tuleks kohe kuu alguses, enne kui tekib võimalus kergekäeliseks kulutamiseks.
  5. Jälgige igakuiselt endale seatud eesmärke ja reaalselt säästetud raha. Kui mõni kuu ei olnud võimalik täita endale seatud eesmärki, siis mõelge läbi, miks see nii oli ja kas mõnel teisel kuul saaks taolist olukorda vältida.

Loodame, et nendest nippidest oli abi ning soovite säästmisega edasi minna. Selleks oleme koostanud järgmise mooduli, Moodul 3, milles arutleme selle üle, kuidas leida võimalusi kulutuste vähendamiseks.

Scroll to top